Korona, licówka czy implant?

1. Korona
2. Licówka
3. Implant
4. Co wybrać: korony, licówki, czy implanty?

Przez wiele lat mojej praktyki bardzo często pacjenci pytali mnie:
– Pani Doktor, co wybrać: koronę, licówkę, czy implant?
Zawsze odpowiadałam tak samo – to wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym tak właściwie są: korona, licówka i implant.

Korona

to rodzaj uzupełnienia protetycznego. Ma postać „czapeczki”, nakładki umieszczanej na wyleczony i odpowiednio przygotowany do tego ząb. Zakłada się ją w przypadku uszkodzenia bądź osłabienia zęba. A także ze względów estetycznych, co pozwala zmienić kształt oraz kolor uzębienia pacjenta. Można ją także umieścić na czubku implantu. Wyróżniamy kilka rodzajów koron:
– kompozytowe, które są rozwiązaniem najtańszym, ale co za tym idzie, najmniej trwałym;
– pełnoceramiczne, których kolor jest praktycznie identyczny jak naturalnego uzębienia. Nie powodują uczuleń i nie szarzeją z biegiem czasu. Są jednak mniej wytrzymałe, niż korony porcelanowe;
– porcelanowe, które są najtrwalsze i najbardziej estetyczne, a ponadto nie przebarwiają się.

Licówki

to cienkie nakładki, porcelanowe lub kompozytowe, które są przyklejane na zęby. Mają na celu zmianę ich koloru i kształtu. Maskują także przerwy między zębami, które zbyt mocno rzucają się w oczy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje licówek:
– kompozytowe, podobnie jak ceramiczne, maskują niedoskonałości uśmiechu, takie jak przebarwienia. Wykonane są z identycznego jak wykorzystywany do wypełniania ubytków w zębach materiału światłoutwardzalnego. Są relatywnie tańsze od licówek porcelanowych, jednak ich trwałość jest o wiele mniejsza. Co więcej, nie wyglądają naturalnie i szybko się przebarwiają;
– porcelanowe to cienkie nakładki, które dokleja się do naturalnych zębów. Maskują drobne nierówności i przebarwienia, a także przerwy między zębami. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, zatem Twój uśmiech będzie olśniewający przez długi czas. W porównaniu z licówkami kompozytowymi są droższe, jednak ich jakość i trwałość są o wiele większe.

Implanty

zębów to metalowe śruby lub ramy, które zostały chirurgicznie wszczepione w kość szczęki. Zrastają się z nią, dzięki czemu tworzą solidną podstawę, na której następnie umieszczane są sztuczne zęby. Dzięki implantom protezy, czy mosty nie ześlizgują się, ani nie przemieszczają w jamie ustnej. Daje to pacjentowi komfort podczas jedzenia. Stosuje się dwa rodzaje implantów:
– śródkostne, które wszczepia się bezpośrednio w kość szczęki.
– podokostnowe, zbudowane z metalowej ramy, którą umieszcza się na kości szczęki tuż poniżej tkanki dziąsła.

Wróćmy więc do podstawowego pytania: Co wybrać: korony, licówki, czy implanty?

Jak zaznaczyłam na początku, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Można jednak określić, że dane rozwiązanie wykonuje się zazwyczaj w konkretnych przypadkach.

Korony wybieramy jako alternatywę dla dużych wypełnień (gdy naturalnego zęba pozostało mało), a także w przypadku złamania zęba, wzmocnienia go, poprawienia jego estetyki (w przypadku ukruszeń, zniekształceń, czy starcia zęba). Koronami pokrywamy także zęby po leczeniu kanałowym oraz implanty.

Licówki mają na celu poprawę estetyki uzębienia. Można nimi zmienić kolor zębów, nadbudować drobne braki, przysłonić stemy (duże przerwy między zębami), skorygować kształt zębów, zamaskować znaczące uszkodzenia szkliwa oraz odmłodzić wizualnie zęby.

Często zdarza się, że pacjent trafia do mnie z nie jednym, a kilkoma problemami z uzębieniem. Dlatego w każdym przypadku stawiam na holistyczne podejście do leczenia. Każdy przypadek, który tego wymaga, konsultuję interdyscyplinarnie, ze specjalistami ze wszystkich dziedzin, których dotyczą problemy pacjenta. Wspólnie ustalamy plan działania tak, aby pomóc pacjentowi w pełnym możliwym zakresie.

Po wnikliwej konsultacji, wykonaniu niezbędnych badań oraz postawieniu trafnej i szczegółowej diagnozy przechodzę do działania. Wieloletnie doświadczenie pozwala mi dobrać proces leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. I to wtedy mogę odpowiedzieć na jego pytanie o korony, licówki i implanty.

ESTETYKA PREMIUM

Idealny uśmiech dla pewności siebie

Piękny, biały uśmiech dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się dobrze. A to od razu widać. W dbaniu o piękny uśmiech wspomaga nas stomatologia estetyczna obejmująca wszystkie działy stomatologii i wspomagająca je w poprawie wyglądu naszych zębów. Dzięki niej możemy usunąć nieestetyczne przebarwienia, naprawić lub skorygować kształt zębów, a także zmienić ich kolor. Pozwala także wypełnić braki w uzębieniu pojawiające się na skutek ekstrakcji, choroby, czy wypadku. W zależności od potrzeb danego Pacjenta możemy zastosować bonding, licówki, korony, implanty lub protetykę.

Bonding

Nieinwazyjna metoda odbudowy zębów polegająca na pokryciu zęba cienką warstwą żywicznego kompozytu. Pozwala na szybką odbudowę zębów oraz pozbycie się nieestetycznych przebarwień.

Implant

Nowoczesne implanty, mimo iż wykonane są ze sztucznego tworzywa, wyglądają jak naturalne zęby. Zostały opracowane w taki sposób, aby dać Pacjentowi maksimum komfortu oraz uczucia naturalności i swobody.

Protetyka

Czyli odtwarzanie i uzupełnianie brakujących zębów za pomocą protez, mostów, czy implantów, a także odbudowa utraconych tkanek uzębienia.

Licówka

Cienkie nakładki, porcelanowe lub kompozytowe, które są przyklejane na zęby. Mają na celu zmianę ich koloru i kształtu. Maskują także przerwy między zębami, które zbyt mocno rzucają się w oczy.

Korona

Nakładka w postaci „czapeczki” umieszczana na wyleczony i odpowiednio przygotowany do tego ząb. Zakłada się ją w przypadku uszkodzenia bądź osłabienia zęba, a także ze względów estetycznych, co pozwala zmienić kształt oraz kolor uzębienia pacjenta. Można ją także umieścić na czubku implantu.

Wybielanie

W pewnym stopniu żółknięciu zębów może zapobiec regularna higienizacja, piaskowanie i fluorowanie zębów. Jeśli jednak samo dbanie o higienę nie wystarcza, z pomocą przychodzi zabieg wybielania zębów. Przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym jest procesem całkowicie bezpiecznym.
Odtwórz wideo
Kinga Król

Pacjenci doktor Ewy Krzyżaniak mają powody do uśmiechu. Poznajcie Kingę, która opowie Wam o swoich doświadczeniach z doktor Ewą i leczeniem w klinice Partner Dent.

Nazywam się Kinga Król. Zawodowo zajmuję się projektowaniem mody. O mój uśmiech na co dzień dba doktor Ewa Krzyżaniak z kliniki Partner Dent. Przyznaję, że należę do trudnych pacjentów, jednak doktor Ewa ma do mnie zawsze ogrom cierpliwości. Wie też, co jest dla mnie najlepsze w danym momencie, dlatego mam do niej pełne zaufanie. Jest to osoba pełna pasji i zaangażowania, a przy tym na wskroś profesjonalna. Ma serce na dłoni i jest po prostu niesamowita.
Odtwórz wideo
Szymon Meissner

Pacjenci doktor Ewy Krzyżaniak mają powody do uśmiechu. Poznajcie Szymona, który opowie Wam o swoich doświadczeniach z doktor Ewą i leczeniem w klinice Partner Dent.

Nazywam się Szymon Meissner. Do kliniki Partner Dent trafiłem kilkanaście lat temu i tutaj poznałem doktor Ewę Krzyżaniak. Moje problemy z zębami zaczęły się dość wcześnie, a pani doktor zajęła się nimi wszystkimi kompleksowo. Za każdym razem objaśniała mi jakie podejmie działania i pokazywała wizualizację tego, jak będzie wyglądał cały cykl zabiegu. Od początku czułem, że znajduję się w dobrych rękach.

Co zyskujesz wybierając partner dent

Stomatologia na partnerskich zasadach

30 dni odroczenia płatności

Zdarzają się przypadki, kiedy pilnie musisz skorzystać z pomocy specjalisty, nawet jeśli nie dysponujesz w danym momencie wystarczającymi środkami. Nie martw się, u nas za każdy zabieg możesz zapłacić dopiero po 30 dniach i to bez żadnych dodatkowych opłat.

Wygodne raty

Chcesz wreszcie kompleksowo zadbać o swoje zęby, ale obawiasz się, że ilość wydatków Cię przytłoczy? Skorzystaj z oferty Alior Bank! Zainwestuj w siebie, rozkładając płatność za leczenie na dogodne, lekkie do spłacania raty.

Przewidywalne koszty

Zdarzyło Ci się wychodzić z gabinetu specjalisty z duszą na ramieniu, nie wiedząc ile będziesz musiał zapłacić? U nas nie musisz się o to martwić. Już na pierwszej wizycie przygotujemy plan leczenia, poinformujemy Cię ile czasu potrwa i ile będzie kosztować.

Gwarancja

Każdy pacjent jest u nas objęty opieką pozabiegową, a na każdy zabieg wykonany w naszej klinice dajemy gwarancję. W trakcie trwania okresu gwarancji Pacjent odbywa wizytę kontrolną z higienizacją dwa razy w roku. Szczegóły Programu Gwarancyjnego ‘’Pewny uśmiech z Partner Dent’’ w placówce!

Chcę poznać ofertę