Leczenie wad zgryzu – tradycyjny aparat, czy nakładki invisalign?

1. Co wybrać – tradycyjny aparat, czy nakładki ortodontyczne?
2. Jak wygląda leczenie nakładkami Invisalign®?
3. Kilka słów na temat aparatów klasycznych.

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyki jamy ustnej. W zależności od stopnia zaawansowania, mogą one wpływać także na czynności życiowe, takie jak mówienie, oddychanie, czy jedzenie. A co za tym idzie, bardzo mocno nadwyrężają komfort psychiczny. Dlatego tak istotne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

I tu pojawia się pytanie: który ze sposobów wybrać: tradycyjny aparat, czy nakładki ortodontyczne?

To właśnie od wyboru najskuteczniejszej metody zaczynam proces leczenia ortodontycznego. Podczas pierwszej wizyty omawiam z pacjentem jego wadę zgryzu i ustalamy plan leczenia.
Każdy Pacjent jest wyjątkowy: zgłasza się do mnie z innym problemem, ma inne oczekiwania, obawia się innych niedogodności. Wielu ma już jakieś, nie zawsze pozytywne, doświadczenia.

Klasyczny, metalowy lub ceramiczny, aparat składa się z zamków, ligatur oraz łuków. Jego stosowanie może powodować uciążliwe niedogodności dla pacjenta: urazy wywołane przez metalowe elementy, utrudnienia w dbaniu o higienę jamy ustnej, resztki jedzenia pozostające na aparacie, czy przebarwienia i uszkodzenia szkliwa. Nie dziwi mnie więc to, że pacjenci częściej i chętniej wybierają leczenie metodą Invis.

Jak wygląda leczenie nakładkami Invisalign®?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie i omówienie z pacjentem indywidualnego planu leczenia na podstawie dokumentacji medycznej wraz ze zdjęciami oraz skanami uzębienia. Wykonuję także wizualizację efektów, jakie pacjent uzyska po zakończeniu leczenia.

Na bazie skanów 3D w Laboratorium Invisalign tworzy nakładki dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Nakładki wykonywane są z antyalergicznych materiałów, które nie podrażniają i nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji. Co więcej, z systemem Invis wizyty kontrolne nie wiążą się z dyskomfortem i stresem związanym z wymianą zamków, drutów czy ligatur, jak przy klasycznym aparacie. Pierwsze efekty są zauważalne już po niespełna kilku miesiącach.

Po zakończeniu leczenia za pomocą systemu przezroczystych nakładek Invisalign, przechodzimy do leczenia retencyjnego, które ma za zadanie utrzymanie efektów u pacjenta na dłużej. Do tego używam nakładki Vivera, która podobnie jak nakładki Invisalign, jest przezroczysta, a przez to dyskretna. Przygotowujemy ją także na bazie skanu 3D, co sprawia, że jest dopasowana idealnie do potrzeb danego pacjenta i ściśle przylega do zębów. A co równie ważne, jest dwukrotnie trwalsza i o 30% mocniejsza od innych aparatów retencyjnych.

Leczenie nakładkami Invisalign® można stosować zarówno przy leczeniu prostych wad zgryzu, jak i przy tych bardziej skomplikowanych. Można je zastosować u większości pacjentów, należy jednak pamiętać, że każda wada zgryzu jest inna i wymaga indywidualnej konsultacji.

Na koniec jeszcze kilka słów na temat aparatów klasycznych. Możemy je podzielić na dwa rodzaje: ruchome oraz stałe.

Aparaty ruchome to rozwiązanie stosowane najczęściej u dzieci w wieku dorastania, czyli pomiędzy 4, a 12 rokiem życia. Jest to okres wymiany uzębienia, zatem aparat powinien być dobrze dopasowany do zębów dziecka, aby precyzyjnie kontrolować kształtowanie się łuków oraz układu zębów. Korygują głównie niewielkie i średnie wady uzębienia, na przykład przerwy między zębami, czy nieprawidłowe położenie zęba w łuku. Aparaty tego typu nie są montowane na stałe, dzięki czemu w razie potrzeby można je bezproblemowo wyjąć.

U młodzieży i dorosłych w leczeniu ortodontycznym częściej stosuje się aparaty stałe, czyli takie, które umocowane są na zębach przez cały okres leczenia. Mają one na celu przede wszystkim korektę uzębienia stałego i pomagają w leczeniu bardziej skomplikowanych problemów. Za pomocą aparatu stałego można, między innymi, zniwelować różnego rodzaju wady zgryzu, czy skorygować ułożenie zębów względem siebie. Długość leczenia aparatem stałym zależy przede wszystkim od rodzaju i nasilenia wady uzębienia pacjenta.

ESTETYKA PREMIUM

Idealny uśmiech dla pewności siebie

Piękny, biały uśmiech dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się dobrze. A to od razu widać. W dbaniu o piękny uśmiech wspomaga nas stomatologia estetyczna obejmująca wszystkie działy stomatologii i wspomagająca je w poprawie wyglądu naszych zębów. Dzięki niej możemy usunąć nieestetyczne przebarwienia, naprawić lub skorygować kształt zębów, a także zmienić ich kolor. Pozwala także wypełnić braki w uzębieniu pojawiające się na skutek ekstrakcji, choroby, czy wypadku. W zależności od potrzeb danego Pacjenta możemy zastosować bonding, licówki, korony, implanty lub protetykę.

Bonding

Nieinwazyjna metoda odbudowy zębów polegająca na pokryciu zęba cienką warstwą żywicznego kompozytu. Pozwala na szybką odbudowę zębów oraz pozbycie się nieestetycznych przebarwień.

Implant

Nowoczesne implanty, mimo iż wykonane są ze sztucznego tworzywa, wyglądają jak naturalne zęby. Zostały opracowane w taki sposób, aby dać Pacjentowi maksimum komfortu oraz uczucia naturalności i swobody.

Protetyka

Czyli odtwarzanie i uzupełnianie brakujących zębów za pomocą protez, mostów, czy implantów, a także odbudowa utraconych tkanek uzębienia.

Licówka

Cienkie nakładki, porcelanowe lub kompozytowe, które są przyklejane na zęby. Mają na celu zmianę ich koloru i kształtu. Maskują także przerwy między zębami, które zbyt mocno rzucają się w oczy.

Korona

Nakładka w postaci „czapeczki” umieszczana na wyleczony i odpowiednio przygotowany do tego ząb. Zakłada się ją w przypadku uszkodzenia bądź osłabienia zęba, a także ze względów estetycznych, co pozwala zmienić kształt oraz kolor uzębienia pacjenta. Można ją także umieścić na czubku implantu.

Wybielanie

W pewnym stopniu żółknięciu zębów może zapobiec regularna higienizacja, piaskowanie i fluorowanie zębów. Jeśli jednak samo dbanie o higienę nie wystarcza, z pomocą przychodzi zabieg wybielania zębów. Przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym jest procesem całkowicie bezpiecznym.
Odtwórz wideo
Kinga Król

Pacjenci doktor Ewy Krzyżaniak mają powody do uśmiechu. Poznajcie Kingę, która opowie Wam o swoich doświadczeniach z doktor Ewą i leczeniem w klinice Partner Dent.

Nazywam się Kinga Król. Zawodowo zajmuję się projektowaniem mody. O mój uśmiech na co dzień dba doktor Ewa Krzyżaniak z kliniki Partner Dent. Przyznaję, że należę do trudnych pacjentów, jednak doktor Ewa ma do mnie zawsze ogrom cierpliwości. Wie też, co jest dla mnie najlepsze w danym momencie, dlatego mam do niej pełne zaufanie. Jest to osoba pełna pasji i zaangażowania, a przy tym na wskroś profesjonalna. Ma serce na dłoni i jest po prostu niesamowita.
Odtwórz wideo
Szymon Meissner

Pacjenci doktor Ewy Krzyżaniak mają powody do uśmiechu. Poznajcie Szymona, który opowie Wam o swoich doświadczeniach z doktor Ewą i leczeniem w klinice Partner Dent.

Nazywam się Szymon Meissner. Do kliniki Partner Dent trafiłem kilkanaście lat temu i tutaj poznałem doktor Ewę Krzyżaniak. Moje problemy z zębami zaczęły się dość wcześnie, a pani doktor zajęła się nimi wszystkimi kompleksowo. Za każdym razem objaśniała mi jakie podejmie działania i pokazywała wizualizację tego, jak będzie wyglądał cały cykl zabiegu. Od początku czułem, że znajduję się w dobrych rękach.

Co zyskujesz wybierając partner dent

Stomatologia na partnerskich zasadach

30 dni odroczenia płatności

Zdarzają się przypadki, kiedy pilnie musisz skorzystać z pomocy specjalisty, nawet jeśli nie dysponujesz w danym momencie wystarczającymi środkami. Nie martw się, u nas za każdy zabieg możesz zapłacić dopiero po 30 dniach i to bez żadnych dodatkowych opłat.

Wygodne raty

Chcesz wreszcie kompleksowo zadbać o swoje zęby, ale obawiasz się, że ilość wydatków Cię przytłoczy? Skorzystaj z oferty Alior Bank! Zainwestuj w siebie, rozkładając płatność za leczenie na dogodne, lekkie do spłacania raty.

Przewidywalne koszty

Zdarzyło Ci się wychodzić z gabinetu specjalisty z duszą na ramieniu, nie wiedząc ile będziesz musiał zapłacić? U nas nie musisz się o to martwić. Już na pierwszej wizycie przygotujemy plan leczenia, poinformujemy Cię ile czasu potrwa i ile będzie kosztować.

Gwarancja

Każdy pacjent jest u nas objęty opieką pozabiegową, a na każdy zabieg wykonany w naszej klinice dajemy gwarancję. W trakcie trwania okresu gwarancji Pacjent odbywa wizytę kontrolną z higienizacją dwa razy w roku. Szczegóły Programu Gwarancyjnego ‘’Pewny uśmiech z Partner Dent’’ w placówce!

Chcę poznać ofertę